rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Máris hiányzol

Kovács Kata

Miss You Already – amerikai-brit, 2016. Rendezte: Catherine Hardwicke. Írta: Morwenna Banks. Kép: Elliot Davis. Zene: Harry Gregson-Williams. Szereplők: Jess (Drew Barrymore (Jess), Toni Collette (Milly), Paddy Considine (Jago), Jacqueline Bisset (Miranda), Dominic Cooper (Kit). Gyártó: Flower Films / New Sparta Films / S Films. Forgalmazó: Cinetel Kft. Szinkronizált. 112 perc.

 

Jess és Milly lelki társak, gyerekkoruk óta kitartanak egymás mellett, bár az egyik Birkenstock, a másik Louboutin: Jess nyugodt, meleg, bölcs, Milly excentrikus, vad, temperamentumos. Aki látta az 1988-as Barátnőket Garry Marshalltól, annak nagyjából meg is van a Máris hiányzol két archetípusa és a cselekmény fő mozgatórugói. Egy halálos betegség és egy régen várt kisbaba megszületésének melodrámai pillanata révén a két nő mindent megkérdőjelez, beleértve saját testük korlátait, biztos alapon nyugvó párkapcsolataikat és persze életre szóló barátságukat is.

Catherine Hardwicke (Tizenhárom, Alkonyat) filmje a nyilvánvaló történetbeli egyezéseken túl elsősorban színészközpontúsága révén kapcsolódik elődjéhez, ám ma már a halálos (ezen belül is daganatos) betegség tematikája olyannyira közkeletű filmes berkekben – a szerzőitől a mainstreamig –, hogy jóval több kreativitást követel meg az alkotótól, ha valami autentikusat is mondani kíván. Felvonul persze itt is a teljes közhelytár, és bár a bakancslista kifejezetten érdektelenül alakul, a rákos hősnő fejborotválásának jelenete érzékenyen, jóleső nagyszájúsággal szólal meg, míg a masztektómia utáni lábadozás gyomorszorító pillanatai szinte már túl is lépnek azon, amit a fősodor még látni engedhet. A haldokló Milly-t alakító Collette, mint mindig, gyönyörű az acélosan küzdő nő szerepében, ám a látszólag talán kisebb feladatra szerződött Barrymore sem ragyog kevésbé. Így a rendezőnő megengedheti magának, hogy fittyet hányjon az eredetiség követelményére, műfaji indíttatású filmje a maga egyszerűségében nagyon is szépen, helyenként kifejezetten bátran, eredeti humorral szól női bajtársiasságról, az elmúlás fenyegető erejéről, a súlyos betegség jól ismert és kevésbé triviális érzelmi és fizikai mellékhatásairól.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2016/06 57-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12771

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 15 átlag: 6.13