Csiger Ádám
Gods of Egypt – amerikai, 2016. Rendezte. Alex Proyas. Írta: Matt Sazama és Burk Sharpless. Kép: Peter Menzies Jr. Zene: Marco Beltrami. Szereplők: Gerard Butler (Seth), Brenton Thwaites (Bek), Nikolaj Coster-Waldau (Horus), Courtney Eaton (Zaya), Rufus Sewell (Urshu). Gyártó: Pyramania / Summit Entertainment / Thunder Road Pictures. Forgalmazó: Big Bang Media. Szinkronizált. 127 perc.
Hollywood régóta húz hasznot a Közel-Kelet egzotikumából, elég olyan mozikra gondolni, mint az Arábiai Lawrence, az Indiana Jones-, vagy a Múmia-franchise. Nem készült viszont az Álomgyárban elrugaszkodottabb kosztümös eposz, mint az Egyiptom istenei. Ebben a filmben az istenek a halandók között élnek, és annyi különbözteti meg őket tőlük, hogy szinte szuperhősök: kosárlabdázó termetűek, képesek szörnyekké alakulni (mint a Transformerek), és vér helyett arany csörgedezik az ereikben (ami pedig anélkül is fröcsöghet, hogy a gyártóknak aggódniuk kellene az előnytelenül magas korhatár-besorolás miatt). Ráadásul csupa fehér színész játssza a főbb szerepeket, de ez még a legkisebb probléma a filmmel.
Alex Proyas fantasy-világa kevés releváns és egyedi törvénnyel bír, de a rendező még saját szabályait sem tartja tiszteletben. Olyan akadályokat állít hősei elé, amiket mondvacsinált módszerekkel oldanak meg, néha például (a filmírásban többnyire komoly tabunak számító) deus ex machina segítségével. Egy rejtvényt tippeléssel fejtenek meg, a szfinx ellen pedig a tudás istenéhez fordulnak, mintha telefonos segítséget kérnének egy kvízshowban. A cselekmény tündérmesének is beillik, és inkább az Oroszlánkirállyal és az Aladdinnal rokonítható, mint az óegyiptomi Ozírisz-mítosszal: a gonosz Széth megöli az istenek királyát, és száműzi az elkényeztetett trónörököst, Hóruszt, aki aztán egy halandó segítségével vág vissza. Olyan ez a film, mint egy videojáték-adaptáció: a hősök gépiesen oldanak meg különféle egyszerű küldetéseket, például mágikus ereklyéket szereznek meg, és még a CGI varázslat is silány. Viszont legalább ambiciózus kudarc: a direktor extravagáns látványmozival akart rendet vágni a cselekményvezérelt filmek közt, amire annyi esélye volt, mint Széthnek a végső győzelemre.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2016/04 61-61. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12688 |