Árva Márton
Ahora o nunca – spanyol, 2015. Rendezte: María Ripoll. Írta: Jorge Lara és Francisco Roncal. Kép: Pau Esteve Birba. Zene: Simon Smith. Szereplők: Dani Rovira (Alex), María Valverde (Eva), Jordi Sánchez (Fermin), Joaquin Núnez (Santiago). Gyártó: Atresmaedia Cine / AXN / Zeta Cinema. Forgalmazó: Vertigo Média Kft. Szinkronizált. 91 perc.
Mióta a lélekboncolgató művészfilmesként indult, de hamar a komikus műfajokhoz soroló Daniel Sanchez Arévalo sebességbe kapcsolta Spanyolországban a regionális sztereotípiákon humorizáló, esküvői szituációkba helyezett romkomok gyártósorát (Laza esküvő, Csókok és gólok), menetrendszerűen érkeznek a szűk keretek között variálható formula újabb darabjai (Hárommal több esküvő), melyek olykor kiugró hazai nézettséget produkálnak (Spanyol affér), és exportképességükre sem lehet panasz.
A fenti sort folytató Mindenáron esküvő rendezőnője, María Ripoll (Tortilla leves) egyfelől üdítő öniróniával irányítja a figyelmet a ciklus kifáradására, másrészt az Ibériai-félszigetnél is nagyobb játszóteret választva próbálja módosítani a képletet. Így az odahaza népszerű stand-up komikusból a filmvásznak örökös vőlegényévé avanzsált Dani Rovira Spanyolhon után immár fél Európát kénytelen átszelni a boldogító igenért. Válaszottjával ugyanis a brit vidéken – megismerkedésük helyszínén – kelnének egybe, ha ezt nem késleltetné egy sor abszurdba hajló, váratlan próbatétel. És bár az alkotók alig bíbelődnek a hanyagul odavetett fordulatok motiválásával, a karikatúrák finomításával és az érzelmi vezérfonal elmélyítésével, végül épp ez a felületesség lesz a film egyik erénye, hiszen az ismétlésekkel, ritmustörésekkel és túlzásokkal hektikussá tett mesemondás olykor a nézővel összekacsintva ünnepli a drámai tétek súlyát könnyedén lerázó, tisztán önmagáért való jellem- és helyzetkomikumot. A francia repterek, amszterdami csatornák és angol ivók kulisszái között így olyan hisztérikus ütemű akadályfutás bontakozik ki, melyben a hűség pillanatnyi megingása sem sokkal jelentékenyebb tényező, mint egy kábítószeres sütievő-párbaj vagy egy sajtgörgető verseny. Árulkodó azonban, hogy még így is a karikírozottan ábrázolt spanyol jellemtípusokhoz kapcsolódnak a film jobban sikerült poénjai.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2016/04 55-56. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12680 |