rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Gyalogáldozat

Kránicz Bence

Pawn Sacrifice – amerikai, 2014. Rendezte Edward Zwick. Szereplők: Tobey Maguire, Michael Stuhlbarg, Liev Schreiber. Forgalmazó: ADS Service. 115 perc.

 

Nem könnyű öntörvényű zsenik életéről filmet forgatni. Ha az alkotók nemcsak alanyuk tetteit, hanem jellemét, észjárását is híven akarják bemutatni, akkor megfelelő formát is kell találniuk történetükhöz – zavaró, ha egy kivételes tehetségű embernek bevált sablonok mentén készült, konzervatív biopic állít emléket. Az utóbbi években Todd Haynes Bob Dylan-filmje (I’m Not There – Bob Dylan életei) kezelte ötletesen a problémát, de Danny Boyle is óvatos formai kísérletezéssel közelít Steve Jobs alakjához friss rendezésében.

Edward Zwicket viszont egyáltalán nem izgatta ez a kérdés az ellentmondásos megítélésű sakkmesterről, Bobby Fischerről forgatott Gyalogáldozat esetében. Maradt a legegyszerűbb, konzervatív megközelítésnél: filmje Fischer magányos gyerekkorától a fiatalon elért sikereken át a Borisz Szpasszkijjal vívott, 24 partis tornáig ível. A merész ötleteket nélkülöző formanyelv nem meglepő Zwicktől, aki a kilencvenes években vált megbízható mesteremberré. Mívesen kivitelezett, de kevés izgalmat tartogató munkái közül a Szenvedélyek viharában vagy a Véres gyémánt Oscar-közelbe is került, a Gyalogáldozat viszont megbukott.

A sikertelenség oka lehet, hogy sem a sakkversenyeken, sem a Fischer–Szpasszkij párharcban nem kerülnek elég magasra a tétek, az az érzésünk marad, a két csodabogár kedvtelésből ül le újra és újra a táblához. Fischer ügyvédje hiába rágja a szánkba, hogy a vetélkedés a hidegháború kimenetelét is befolyásolhatja, ha a szavaknak nincs érzelmi háttere. Liev Schreiber visszafogott alakítása csak felhívja a figyelmet Szpasszkij karakterének kidolgozatlanságára, a főszerepet játszó Tobey Maguire pedig hajlamos ripacskodó túlzásokba esni, mikor Fischer elhatalmasodó paranoiáját és embergyűlöletét kell megmutatnia. A végére hiányérzetünk marad: Zwick egy győzelem történetét meséli el, a zsidóként antiszemitává váló főhős öregkoráról így csak inzertek tájékoztatnak.

Extrák: Semmi.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2016/03 64-64. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12620

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 12 átlag: 6.08