rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Rendkívüli mesék

Varga Zoltán

Extraordinary Tales – spanyol-belga-amerikai, 2015. Rendezte: Raul Garcia. Írta: Edgar Allan Poe novelláiból Raul Garcia és Stéphan Roelants. Zene: Sergia De La Puente. Gyártó: Mélusine Productions. Forgalmazó: Vertigo Média. Szinkronizált. 75 perc.

 

Raul Garcia, a korábban Disney- és Don Bluth-rajzfilmeken dolgozó veterán animátor több mint egy évtizedes munkájának gyümölcse a Poe-történetek animált antológiáját kínáló Rendkívüli mesék. A kérdés, hogy mi szükség volt egy újabb mozgóképes Poe-antológiára, ami animációs filmként jobbára már feldolgozott novellákra épít, talán nem vetődne fel ilyen élesen, ha nem sújtaná a Garcia-filmet is a szkeccsfilmek örök átka, az egyes tételek közötti jelentős színvonal-különbség és a (szó szerint) látványos egyenetlenség. Garcia ugyanis bátran él az animáció eszköztárának üdítő sokféleségével, eltérő technikák és stílusok segítségével realizálja az egyes adaptációkat – avagy önálló kisfilmeket – és a kerettörténetüket (melyben Edgar Allan Poe hollóként kísért egy sírkertben, a női hangon szóló Halállal diskurálva).

A digitális animáció míves CGI-gótikát terem(t) a nyitó- és záróepizódban: Az Usher-ház vége helyenként A halott menyasszonyra emlékeztető vizualitása és A vörös halál álarca akvarellszerű dekoratív látványosságai a film legmegkapóbb részleteit jelentik. Máskor azonban félrevisz a kidolgozás: A kút és az ingában a fotorealisztikus CGI-főhős kínjainak totális átélhetetlensége igazi mélypont, és Az áruló szív trendi, a Sin Cityt idéző fekete-fehér stilizációja sem képes olyan lélektani mélységekbe leásni, mint a novella 1953-as zseniális rajzfilm-feldolgozása. A Monsieur Valdemar kóresete tényszerű megvilágításban pedig a hírhedt EC Comics stílusára hajazó, megelevenedő képregényként teríti bizarr történetét (melynek orvos-főhősében Vincent Price arcvonásaira ismerhetünk rá). Ráadásul A vörös halál… kivételével sajnos valamennyi epizódon eluralkodik a kísérőszöveg – igaz, nem akármilyen narrátorokat hallhatunk: a nemrég elhunyt Christopher Lee mellett Lugosi Béla orgánuma is a síron túlról szól hozzánk.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2015/12 59-60. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12523

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 30 átlag: 4.87