rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

A kis herceg

Sándor Anna

The Little Prince – francia-amerikai, 2015. Rendezte: Mark Osborne. Írta: Saint-Exupéry meséjéből Irena Brignull. Gyártó: Onyx Films / Orange Studio / Paramount. Forgalmazó: A Company Hungary. Szinkronizált. 108 perc.

 

Amikor a Saint-Exupéry szellemi örökségét kezelő alapítvány meghirdette azt a kampányt, melynek során A kis herceget közelebb kívánták hozni a 21. századi gyerekekhez, egy új filmfeldolgozás elkészítéséről is döntöttek. Rendezőnek a Kung Fu Pandát és a Spongyabob-filmet is jegyző Mark Osborne-t nyerték meg, akinek kezei közt nem direkt adaptáció született, inkább egy domináns kortárs keretsztoriba ágyazta a jól ismert történetet. Ebbe ékelődnek az eredeti regény hangsúlyosabb eseményei és kultikus mondatai a Saint-Exupéry illusztrációira építő, érzékeny szépségű stop-motion jelenetekben.

A szülői elvárásokkal túlterhelt kislány és az idős pilóta barátságát elmesélő, a megszokott vizuális keretek között mozgó 3D-s animációba csempészve a gyerekközönség végre valami mást is láthat a fősodor lekerekített formavilágán túl. A film ráadásul bátran felvezeti korunk gyereknevelési tabuját, a halál témáját is, ami elkerülhetetlenül összekapcsolódik A kis herceg lezárásával. Osborne filmje viszont épp ezen a vonalon bicsaklik meg: utolsó harmada így teljesen idegen az addigi koncepciótól. A cselekménybe erőszakolt akció a jelenkor lélekgyilkos munkamániáját és a hasznosság kizárólagosságát kritizáló kisbolygón átélt kalandokkal végleg bedarálja a kis herceget − úgy a karaktert, mint a regényt. A bátorságukat vesztett alkotók ugyanis visszamenőleg hiteltelenítik a figurát azzal, hogy megmentendő, lúzer felnőttként ábrázolják. Mindezt pedig csupán azért, hogy a felpörgetett eseményekkel eltereljék a figyelmet a szomorkás befejezés közeledtével gyülemlő érzelmi feszültségről. Ezzel viszont kioltják a katarzist, a film végül közepes biztonsági játéknak bizonyul. Bár azt a feladatát ezzel együtt teljesíti, hogy kaput nyisson egy klasszikushoz, és ne csak kötelező olvasmányként és elcsépelt emlékkönyves idézetként bukkanjon fel a gyerekek életében.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2015/12 59-59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12522

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 15 átlag: 7.73