rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Az ételművész

Kránicz Bence

Burnt – amerikai, 2015. Rendezte: John Wells. Írta: Steven Knight. Kép: Adriano Goldman. Zene: Rob Simonsen. Szereplők: Bradley Cooper (Jones), Sienna Miller (Helene), Daniel Brühl (Tony), Matthew Rhys (Reece),Alicia Vikander (Anne Marie). Gyártó: Double Feature Films. Forgalmazó: Fórum Hungary. Feliratos. 90 perc.

 

Mi a közös a vadnyugati városka védelmére felbérelt fegyverforgatókban, a zsíros szajré megszerzése végett verbuválódó gengszterbandában és a Michelin-csillagra áhítozó mesterszakácsokban? Az, hogy mindnyájan profik, szakmájuk és identitásuk közé jóformán egyenlőségjelet lehet állítani, történeteik pedig remek apropót biztosítanak a hollywoodi filmeseknek arra, hogy saját munkájukról és önmagukról valljanak. Igaz, profiwesternből és heistfilmből jó néhányat láttunk már, a szakácsdráma pedig ritkaságnak számít. A sikeres tévés karriert maga mögött tudó John Wells (Vészhelyzet) második nagyjátékfilmje viszont sivatagi porfészek vagy banktrezor helyett a konyhában zengi az olajozott gépezetként működő csapat és az öntörvényű, kiszámíthatatlan zsenialitás helyébe lépő higgadt profizmus dicshimnuszát.

Mikor a hajdani sztárséf (Bradley Cooper) önkéntes száműzetéséből visszatérve újra beáll a tűzhely mögé, elsősorban önmagának akarja bizonyítani, hogy rekordidő alatt képes felfuttatni egy éttermet. A megszállott férfiakkal nem először foglalkozó Steven Knight (Locke) forgatókönyve kiszámítható, de működőképes fordulatokat sorjáz, toborzástól első kudarcokon át az egyre személyesebbé váló főzésig, a lapos történetet pedig a nemzetközi színészválogatottnak is beillő, csodás szereplőgárda és a pazar fogásokról készített, érzéki élményt adó felvételek teszik izgalmassá és élvezhetővé. Amíg a tavalyi A séf a kisköltségvetésű szerzői filmezés öröméről szólt a konyhai kalandok örvén, addig Az ételművész a hollywoodi elit büszkeségéről mesél, kifogástalan körítéssel felszolgálva a magánéletet lenullázó hivatástudat, a hiúságból fakadó gyengeség és a csapatmunkába vetett hit egyetemes érvényű, de banális tanulságait.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2015/12 58-59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12521

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 11 átlag: 3