rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

A kezdő

Vajda Judit

The Intern – amerikai, 2015. Rendezte és írta: Nancy Meyers. Kép: Stephen Goldblatt. Szereplők: Anne Hathaway (Jules), Robert De Niro (Ben), Nat Wolff (Justin), Rene Russo (Fiona). Gyártó: Waverly Films. Forgalmazó: InterCom. Szinkronizált. 121 perc.

 

A hetvenes/kilencvenes évekbeli ikonikus alakításai után megszelídült bika, Robert De Niro bő tizenöt éve ugyanakkora elszántsággal építi komikusi pályáját, mint annak idején a drámait. Ennek újabb lépcsőfokaként az igényes romkomok királynőjével, Anne Hathaway-jel és Nancy Meyers forgatókönyvíró-rendezővel szövetkezett, akit eddig főként súlytalan blődlik szerzőjeként ismerhettünk.

A korábban csak Nora Ephron gyengébb kiadásaként muzsikáló Meyers most több fronton is szintet lépett. Nemcsak hogy korábbi alkotásainál minden szempontból jobb filmet rendezett, de két, a filmművészetben a mai napig elhanyagolt és kihasználatlan területen is előremutató lépéseket tett. A hetvenes özvegy „senior gyakornokként” való vidám és tanulságos csetlés-botlásáról mesélő A kezdő tökéletesen illeszkedik az utóbbi években előretörő gerontofilmek sorába, sőt meg is haladja azokat. Meyers műve ugyanis nemcsak olyan öregfilm, ami hitelesen jeleníti meg a nyugdíjkorhatár felettiek gondját-baját, hanem olyan, ami időskorú főhősét egy nála sokkal fiatalabb közegben is érvényesen tudja ábrázolni. A kezdő lényegi része arról szól, milyen jól „üzemel” Ben a fiatalos startup cégnél, milyen jól megtalálja a hangot fiatal kollégáival és jó barátja lesz annak a főnöknőnek, aki az unokája lehetne.

A rendezőnő alkotása ugyanilyen haladó abból a szempontból is, ahogy a női karrierépítést bemutatja. A munkamániás, karrierista nő itt nem ellenpélda vagy feltörekvő vágyaival mint afféle hübrisszel küzdő hősnő, hanem megdicsőülő figura, akinek feminista erényekből adódó kiválóságát több jelenetben is hangsúlyozzák – olykor az Amerikában szinte egyeduralkodó női karrierként elfogadott focianyukák ellenében is. Ha a filmnek semmi más pozitívuma nem lenne, már ezért a két, forradalminak tekinthető húzásáért érdemes volt elkészíteni – és érdemes megnézni.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2015/11 57-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12477

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 49 átlag: 6.24