Bayer Antal
RePrint
A klasszikus magyar képregényiskola kedvelői elhatározták, nem törődnek bele, hogy a harminc-negyven évvel ezelőtti nagy érdeklődés mára a töredékére csappant, és útjára indítottak egy negyedévesre tervezett képregénymagazint, amelyben régi kedvenceket mutatnak be újra. A vállalkozáshoz kellett egy adag bátorság, bár odáig nem merészkedtek, hogy országos terjesztésben gondolkozzanak, így a nemrég elkészült lapszám egyelőre csak képregényes rendezvényeken kapható, és a legnagyobb rajongók nosztalgikus érdeklődésére számít. A bevallottan retró hangulatot már a címlappal igyekeztek megteremteni: Fazekas Attila látható rajta munka közben. Ellentétben azonban a már veteránnak számító rajzoló másik két kiadványával, az évente egy-egy alkalommal jelentkező Botonddal és Sci-Fi klasszikusokkal, ez a magazin nem csak az ő munkáit tartalmazza, vendégrajzolóként szerepel benne a társszerkesztő Verebics Jánoson kívül Haui József, Sváb József és Téjlor, íróként pedig Kiss Ferenc is.
A történetek kiválasztásában különösebb stratégiát nem sikerült felfedeznem. A leghosszabb sztori egy 1983-as Fazekas-képregény első fele (Halálhajó), az egyoldalasak egy része az 1990-es évek közepéről származik, mások pedig talán pont azóta hevertek fiókban. Bekerült A szív parancsára című 1961-es Zórád-képregénynek az eredeti oldalak elveszítése miatt újrarajzolt változata, amelyet a mester felügyelete mellett Verebics János készített, szintén az 1980-as évek közepén. A szerkesztési elv leginkább az „ezeket volt kedvünk betenni” lehetett. Ebből kifolyólag aztán a képregények színvonala erősen ingadozó, kicsit nehezemre esik elképzelni, hogy a lap alkalmas legyen új képregénykedvelők toborzására. Meg kell ugyanakkor említeni, hogy a szerkesztők pályázatot hirdettek 21 éven aluli, hagyományos technikával dolgozó rajzolóknak, és nem zárják ki, hogy idővel teljesen új képregények is bekerüljenek a lapba.
RePrint 1. Fekete-fehér, 44 oldal, irkatűzött. Kiadó: Fazekas Attila.
Továbbra is az eredeti megjelenés sorrendjében folytatódik a legnépszerűbb olasz fumetto, a Dylan Dog magyar kiadása, és ezúttal két igazán színvonalas, szórakoztató történetet ismerhetünk meg. A címadó sztori sajátos elegye a velencei karnevál hangulatának és az Alice Tükörországban motívumainak, míg az Alfa és omega a képregényes és filmes utalások egész sorával zsonglőrködik – az Asterix Britanniában-tól a 2001: Űrodüsszeián át a Szárnyas fejvadászig. Jó hír, hogy a sorozatot feltétlenül folytatni akarják a Budapesten élő olasz fiatalemberek, akik immáron saját céget is alapítottak ebből a célból. Az évi két kötetet tartatni szeretnék, de a jövőben már válogatni fognak a legjobb történetekből. És már sejtetni engedték, hogy rövidesen más olasz sorozat is várható tőlük.
Dylan Dog 5: A tükrön keresztül. Fekete-fehér, 192 oldal, puhafedeles. Kiadó: Frike Comics.
Nem csak a Dylan Dog-nak van új kiadója, két másik sorozatnál is váltás történt. Minden bizonnyal sokan fognak örülni, hogy az anyacég (Ulpius-ház) csődje miatt források nélkül maradt Képregény.hu által kényszerűen félbehagyott zombis képregénysorozat egy év kihagyás után mégis folytatódik – ugyanazzal a fordítóval és stábbal. Reményeik szerint évente több kötetet is meg tudnak jelentetni.
Walking Dead 10: Vadak. Fekete-fehér, 140 oldal, puhafedeles. Kiadó: Books & Stuff.
Közel három éve írtunk egy gyerekeknek, főleg kislányoknak szóló magyar képregényről. Mint nemrég egy rendezvényen megtudtuk az alkotójától, Gyükér Zsófiától, a sorozat kifejezetten sikeresnek bizonyult, ám mégis (vagy pont ezért) 11 szám után másik kiadóhoz került át, csak a cím változott meg. Lóbarátok helyett immár Szofisztorik néven lehet keresni, főleg könyvesboltokban.
Szofisztorik 1: A pillanat. Színes, 112 oldal, puhafedeles. Kiadó: Napraforgó.
Végezetül örömmel számolok be arról, hogy szaporodik a képregényes rendezvények száma, ráadásul mindegyik igyekszik olyan egyedi profilt választani, amellyel nyitni lehet újabb közönségek felé. Tavaly novemberben tartották az első Belvárosi Képregénybörzét a Madách gimnáziumban, és most februárban már a második is megvolt. Ez a rendezvény főként a nosztalgiát célozza meg, és próbálja megszólítani a karikatúra-gyűjtőket is – igaz, ebben egyelőre nem volt túl sikeres. Április elején kerül sor az első Sztriptíz „Indie Comics Fair”-re az ArtYardban, az Andrássy úton. Ez a nemzetközi fesztivál az alternatív történetmeséléseket és az egyedi nyomdatechnikai megoldásokat helyezi a középpontba. Ebből az alkalomból megjelenik egy közép-európai témájú, angol nyelvű antológia is – természetesen erről is fogunk írni. A hónap közepén „Ukmukfukk fesztivál” címen különböző területekről verbuválódó fanzinosok tartanak összejövetelt az Ankertben, ahol a BPZines és a Kiscsoportos Játékok képviseli legerőteljesebben a képregényes vonalat. Május 8-án pedig következik a 12. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál, ismét a Dürer-kertben, külföldi vendégekkel.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2016/04 64-64. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12445 |