Soós Tamás Dénes
We Steal Secrets: The Story of WikiLeaks – amerikai, 2013. Rendezte: Alex Gibney. Szereplők: Julian Assange, Bradley Manning, Daniel Domscheit-Berg. Forgalmazó: Universal. 124 perc.
Csoda a honi DVD-piacon: Alex Gibney dokumentumfilmjének magyar címválasztása nem lerontja, hanem korrigálja az eredetit. A mű legfőbb csúsztatása, hogy a Michael Hayden egykori CIA-igazgató által elejtett mondatot („Titkokat lopunk”) a WikiLeakshez asszociálja – ami netes oldalként nem titoklopással, hanem a beküldött titkosított adathalmazok közzétételével kavart világméretű botrányokat. Gibney máshol is saját szájíze szerint összegzi az eseményeket, ám dokufilmje ennek ellenére is alapos munka: WikiLeaks-bevezetőként és -továbbképzésként is megállja a helyét. Nem csak lendületesen, bőséges archív felvétellel alátámasztva mondja fel a szervezet és a plakátarcának számító Julian Assange történetét, de értelmezi is azt. Szakértői gárdája impozáns, a CIA-igazgatójától vagy az egykori WikiLeaks-tag Daniel Domscheit-Bergtől kezdve az Assange-zsal kooperáló Guardian-újságírókig bezárólag sokan megosztják szakmai, és sajnos néha szakmaiatlan véleményüket. Gibney teret enged vulgárpszichológiai magyarázatoknak is, amelyek szerint Assange az emberi kapcsolatoktól eloldódott digitális ember, aki azért erőszakolt meg nőket, mert tudat alatt szeretett volna gyökeret ereszteni a világban. A pszichológiai okfejtéseket ráadásul aláássa, hogy Gibney több karakter (Assange és Adrian Lamo) viselkedésében is a szerepjátszás, a maszkviselés motívumát fedezi fel.
Gibney saját véleményét tükröző narrációját tehát okos összefüggések és lényeglátó elemzések beiktatásával ellensúlyozza, miközben – többnyire – a morál szűrőjén keresztül vizsgálja korunk egyik legizgalmasabb és a XXI. századról alapvető kérdéseket nekünk szögező történetét. Végkövetkeztetése viszont, miszerint a WikiLeaks a száműzetésbe kényszerült Assange nélkül tehetetlenné válik, csak részben igaz: a WikiLeaks a film kalózfeliratai közé helyezte el Gibney állításaival vitatkozó kommentárjait, a szervezet így még tetszhalott állapotában is a lehető legközvetlenebbül szólítja meg a netezőket.
Extrák: semmi.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2014/05 62-63. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=11956 |