rendezõ | színész | operatõr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Papírmozi

PAPÍRMOZI

Bayer Antal

Marvel Fenegyerek

Lelkesen üdvözöltük tavaly év végén az utóbbi évek egyik legjobb Marvel-képregényének, a Fenegyereknek az induló magyar nyelvû kiadását, és reméltük, hogy szép sorjában jönnek majd a folytatások. Nos, elérkezett a Kingpin kiadó által beígért következõ rész megjelentetésének az ideje, és… Hát, a kiadó állta a szavát, mégis szomorúak lehetünk egy kicsit.
Csalódottságunknak külsõ oka van, nevezetesen az, hogy a könyvpiaci fejlemények komoly fejtörést okoznak a kisebb kiadóknak, fõként azoknak, amelyeknek a kiadványait az Alexandra-hálózat értékesíti a legnagyobb példányszámban. Márpedig a populáris, szuperhõsös képregények ezek közé tartoznak. A terjesztõ egyre növekvõ adósságai miatt a Kingpin tavasszal már megpróbálkozott azzal, hogy új köteteit más könyves csatornákon keresztül juttassa el az olvasókhoz, de ennek a hatékonysága elmaradt reményeitõl. Így hát nem volt más hátra, gyorsan lépni kellett – a második Fenegyerek-kötet az újságosoknál lesz kapható, a Marvel + kéthavi lap különszámaként.
Fenegyerek-kötetrõl beszéltünk, pedig a középpontban nem a különleges érzékeléssel rendelkezõ szuperhõs áll, hanem alteregója, a vak ügyvéd. Nem a Fenegyerek, hanem Matt Murdock. Olyannyira, hogy már közelítünk a történet feléhez, amikor hõsünk magára ölti jelmezét, de csak azért, hogy a sztárvendég Pókember segítségével ellássa egy szupergonosz baját, majd ismét visszatér civil énjéhez. A dramaturgia szándékos, az egész történet Murdock kettõs identitásának a fenntarthatóságáról szól, hiszen egy lebukott bûnözõ Fenegyerek kilétének a felfedésével próbál vádalkut kötni.
A Marvel-szuperhõsös történetek alapvetõ dilemmája a kontinuitás és a következetesség látszatának a fenntartása. Immár ötven éve létezõ karakterekrõl beszélünk, akiknek a kalandjait közös megalkotójuk, Stan Lee óta több tucatnyi szerzõ írta. Bérmunkában ugyan, de azért mégis valamennyire a saját szájízének, valamint az ugyancsak változó szerkesztõi elõírásoknak és persze a korszellem fejlõdésének is megfelelõen. Különösen igaz ez Fenegyerek figurájára, akit csak keveseknek sikerült igazán jól meghatározniuk. Szerencsére Brian Michael Bendis ezek közé tartozik. Bár bevallottan a klasszikus Frank Miller-féle értelmezésbõl indul ki, Bendis Fenegyereke egyedi. Gondolkodásában hosszasan tépelõdõ, cselekedeteiben pillanatig sem habozó figurája kiválóan adja magát az olyan elaprózott, a legkisebb részletekig megtervezett történetmesélésre, amely Bendis védjegye.
Nem az akció megszállottainak való elsõsorban ez a képregény, amelyben a hosszú, de fontos párbeszédek egész sora viszi elõre a cselekményt – hol Murdock és társa, Foggy Nelson, hol Jonah Jameson kiadóvezetõ és Ben Urich riporter, hol Fenegyerek és Pókember, hol pár szövetségi nyomozó dialogizál, aztán az elhatározásához egyre közelebb kerülõ Murdockot három egymást váltó nõi szereplõ (a Fekete Özvegy, Vanessa és Elektra) is felkeresi. A történet mégis hihetetlenül izgalmas, bõvelkedik a meglepõ fordulatokban.

Marvel + különszám: Fenegyerek. Színes, puhafedeles, 136 oldal. Kiadó: Kingpin.

Lucky Luke

Bár a már említett könyvpiaci válság mindenkit sújt, a Pesti Könyv helyzete talán annyiban kedvezõbb, hogy Lucky Luke-sorozatát az elsõ pillanattól kezdve újságosoknál (is) lehet kapni. A megfontolt kiadói stratégiának is köszönhetõ, hogy immár a huszadik rész jelenik meg, amely megint egy klasszikus epizód, és ismét a gonosz, de buta Dalton-testvéreket vonultatja fel. A Daltonok szerepeltetése mindig hálás téma, és ezúttal sem csalódunk Goscinny és Morris humorában, még ha ez a rész nem is tartozik a legbriliánsabban sziporkázók közé. A banditák szokás szerint megszöknek a fegyházból, de szokatlan módon Kanada felé veszik az irányt, ami lehetõséget ad az USA északi szomszédjával kapcsolatos poénok elsütésére. Megbízhatóan szórakoztató.

Lucky Luke 20: A Daltonok a hóviharban. Színes, puhafedeles, 44 oldal. Kiadó: Pesti Könyv.

Teddy Ted

Szintén egy alliteráló cowboy, de a komolyabb fajtából. Ennek a klasszikus francia sorozatnak nem kell tartania a könyvpiac válságától, hiszen a gyûjtõi körre szabott példányszámból fakadóan nem is kerül széles forgalmazásba. Roger Lécureux író és Gérald Forton rajzoló vadnyugati történetei az 1970-as években jelentek meg eredetileg, a Pif egyik legkedveltebb sorozataként. A négy sztoriból álló válogatás elõször a 28. Képregénybörzén lesz kapható, majd további rendezvényeken és közvetlenül a kiadótól.

Teddy Ted 2: Coltok és lányok. Fekete-fehér, puhafedeles, 56 oldal. Kiadó: Nero Blanco Comix.

 


A cikk közvetlen elérhetõségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2014/10 64-64. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=11924

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 439 átlag: 5.56