rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Teddy Bear

Margitházi Beja

Teddy Bear – dán, 2012. Rendezte és írta: Mads Matthiesen. Kép: Laust Rier-Mork. Zene: Sune Martin. Szereplők: Kim Kold (Dennis), David Winters (Scott), Lamaiporn Hougaard (Toi), Elsebeth Steentoft (Ingrid). Gyártó: SF Film Produktion / Beofilm / Minerva Film. Forgalmazó: Vertigo Média. Feliratos. 92 perc.

Dennis keveset beszél, fehérjedúsan táplálkozik, és mindennap keményen edz. Dennis 38 éves és az anyjával él. Dennis testépítő és reménytelenül magányos. Ha ez a felállás valakinek netán a férfi melodrámák mostanában újraizmosodó vonulatát juttatná eszébe, nem tévedne túl nagyot: Mads Matthiesen elsőfilmje úgy épül erre a címben mackónak becézett figurára, hogy közben hangulatokat erősít és érzelmekre gyúr, annyi különbséggel, hogy míg az utóbbi évek testesebb darabjaiban (például A pankrátor, Bikanyak) a férfiúi és szakmai identitás egyaránt válságba került, Dennisnél szó sincs ez utóbbiról; ő szimplán csak a nőknél sikertelen.

A dán direktor Sundance rendezői díjat nyert, korábbi kisfilmjéből (Dennis) kinövő, tőmondatokban elmesélhető, végtelen egyszerűségével tüntető darabja sokat köszönhet a részben amatőr, részben profi színészeknek. A majd’ kétméteres Kim Kole le se tagadhatná civil foglalkozását, amihez jelen esetben nem kell társulnia különösebb színésztechnikának, amennyiben maníroktól mentesen, többnyire szótlan jelenlétén keresztül ragadja meg a szelíd bumfordiság prototípusát. Az viszont már rendezői és forgatókönyvírói bravúr, ahogyan a bodybuilder-lét sztereotípiáit részben erősítő, egysíkúságot sugalló karakterkoncepció a film során fokozatosan enged rálátást a figura hallgatagságon túli rétegzettségére, a késői, megkínlódott felnőtté válás hol megalázó, hol komikus stációira. És miközben protagonistánk élete legnehezebb gyakorlatára készülve Thaiföldre utazik, megkeresni élete asszonyát, Matthiesen az érzelmek mellé iróniát és kegyetlen éleslátást is adagol, legyen szó a bizarr páros, Dennis és Psychót idéző, zsarnoki, ám pöttöm anyjának koppenhágai hétköznapjairól, vagy a thai bárok megereszkedett testű, izzadt, részeg európai szexturisták és affektáló thai prostik formálta hangulatáról.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2013/04 56-56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=11415

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 693 átlag: 5.52