Tosoki Gyula
The Big Year – amerikai, 2011. Rendezte: David Frankel. Szereplők: Steve Martin, Jack Black, Rosamund Pike. Forgalmazó: InterCom. 101 perc.
A kortárs hollywoodi film reklámanyagaiban jobbára a seggreesős kaptafahumort preferáló aktorok bohóckodását értik „önfeledt komédiázás” alatt, ezért mindig rémisztően hangzik, amikor egy-egy produkciót ezzel a jelzős szerkezettel igyekeznek eladni. A Vad évadban Steve Martin, Jack Black és Owen Wilson komédiázik önfeledten, és a késztermék ugyan távol áll attól, hogy revelatív legyen, de korántsem bornírt, mint a hasonnemű – kivált Adam Sandler nevével fémjelzett – kortárs darabok. Az első jelenettől az utolsóig áthatja egyfajta bicebóca báj a filmet, amely ezért ellenáll a gyűlölködő kritikusi attitűdnek: lehet nem kedvelni, de utálni nem lehet.
Az alapszituáció meglepő: a középpontban három madárrajongó férfi áll, akik abban versenyeznek egymással, hogy melyikük tud több madárfajt megfigyelni, illetve dokumentálni Észak-Amerikában, egyetlen év leforgása alatt. David Frankel direktor (Marley meg én) hol fáradtabb, hol pedig elevenebb gegekkel dolgozik, és végeredményben egy minőségi Flúgos futamot kerekít a projektből, mégpedig úgy, hogy – közhelyeket használva, mégis hatásosan – némi drámaiságot is belop a mesébe a családi és társas kapcsolatok fontosságának hangsúlyozása révén. (Mellékszál, de érdekes, hogy a madarak iránti rajongás okainak feltérképezésekor Ken Loach rendező is a magányt tette meg központi motívummá a bő negyven évvel ezelőtt készült Kesben, minden idők egyik legjobb mozijában.)
A Vad évad korántsem annyira gyenge vígjáték, mint amennyire a külföldi kritikák és a bevételi mutatók jelzik. Persze, jócskán akadnak benne gyenge jelenetek és csurig van töltve sablonmegoldásokkal is, de ezek ellentételezéseképpen mindig akad egy-egy megkapó pillanat (lásd például Jack Black karakterének az amerikai aranylile nevű, extrémen különleges hajtóerőkkel rendelkező madárról szóló vallomását). Ráadásul sokat dob a filmen a meseszép tájak használata – Brit Kolumbiától kezdve Alaszkán át Texas és Nevada nemzeti parkjaiig kóborolnak a hősök –, továbbá a technikailag kifogástalan kivitelezés is.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2012/10 59-59. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=11273 |