rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Severn, a gyermekeink hangja

Severn, la voix de nos enfants – francia-kanadai-japán, 2010. Rendezte: Jean-Paul Jaud. Kép: Cyril Thépenier. Szereplők: Severn Cullis-Suzuki, Edouard Chaulet, Nicolas Hulot, Takao Suruno. Gyártó: J B Séquences / Canal+. Forgalmazó: Anjou Lafayette. Feliratos. 120 perc.

„Ha nem tudjátok, hogyan kell helyrehozni, akkor ne tegyétek tönkre!” 1992-ben a Rio de Janeiróban rendezett első Föld csúcstalálkozón egy tizenkét éves kislány, Severn Suzuki ezekkel a szavakkal fordult a világ vezetőihez. A környezettudatos gyerekek nevében felszólaló Severn felelősségre vonta a jelenlévőket: szennyezett, élhetetlen bolygót hagynak örökül gyermekeiknek. 2010-ben Jean-Paul Jaud francia dokumentumfilm-rendező felkereste az első gyermekével várandós Severnt, hogy együtt vizsgálják meg, valóban olyan kétségbeejtő-e a helyzet, ahogyan azt a lány a kilencvenes évek elején vizionálta.

A Vigyázat, ehető! rendezője új filmjében ismét a természet egészségét megőrizni szándékozó emberekre koncentrál. A Severn, gyermekeink hangja az egészséges táplálkozás és a biogazdálkodás mellett olyan témákat is felvet, mint a biodiverzitás, az erdőirtás vagy az atomenergia kérdése. A tárgyalt témák zavarbaejtő sokszínűsége azonban inkább kárára, mint előnyére válik a filmnek. Megtudjuk ugyan – a cápák megmentéséért küzdő kislánnyal együtt minket, nézőket is nyájasan kioktató stílusban tájékoztatnak –, hogy nem elég a környezetvédelem egyetlen elemére koncentrálnunk, hiszen egy ökológiai ballépés számos másikat von maga után. Egy százhúsz perces narratív térben azonban meg kell jelennie valamiféle fókusznak, sűrítésnek, a mondanivaló súlyozásának. Jaud Japánból és Franciaországból hoz példákat az öko-gazdálkodás sikerére, ezek azonban sokkal inkább tűnnek elszigetelt vállalkozásoknak, mint globális mintának. A film fő problémája, hogy negatív értelemben apolitikus. Nem kérdezi meg a másik oldalt: a hagyományos módon gazdálkodókat, a génmódosított növények multitermelőjét, a Monsantót, de ugyanígy a politikai döntéshozókat sem. A Severn végére így csupán az a kellemetlen érzésünk marad, hogy a húsz évvel ezelőtt megfogalmazott probléma mára még aktuálisabb lett.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2012/05 . old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=11268

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 8 átlag: 5.25