Varga Zoltán
Un monstre à Paris – francia, 2010. Rendezte: Bibo Bergeron. Szereplők: rajzfilmfigurák. Forgalmazó: Gamma Home Entertainment. 90 perc.
A francia animáció két tavalyi alkotásában is állathőseikhez szegődve ismerhetjük meg a párizsi háztetőket: míg az Egy macska kettős élete rajzolt cirmosával suhanhatunk házról házra, addig A párizsi mumus óriásbolhája hétmérföldes ugrásokkal invitál sokkal hajmeresztőbb – szubjektív beállításokkal támogatott – utazásra. Luc Besson produkciója, a térhatású vetítésre készült CGI-animáció módfelett furcsa címszereplője egy kémiai balesetben többméteresre duzzadt – jóllehet ártalmatlan – bolha, aki mutálódása helyszínéről megpattanva rettegett rémmé válik átmenetileg, majd egy jólelkű énekesnővel összebarátkozva muzsikusi babérokra tör. A hatalommániás rendőrfőnöktől újdonsült emberbarátai védelmezik: a konfliktusok mozgalmas üldözésbe torkollanak, átszelve a várost szárazföldön, vízen s levegőben egyaránt, hogy végül mindannyian az Eiffel-toronyban kössenek ki, ahol a románcok is szárba szökkennek – nem is beszélve az életet mentő gigantikus napraforgóról.
A filmnek a városi tér láttatása az elsőszámú erénye: az árvíz sújtotta 1910-es párizsi miliő valósághű rekonstrukcióját – legyen szó nagyszabású utcajelenetekről vagy meghitt enteriőrökről – a mélységi kompozíciók és a színstilizáció lényegítik át. Ekként a látványteremtés, valamint az említett üldözés-szekvencia mellett egyes zenei betétek és enyhén burleszkes képsorok A párizsi mumus azon erősségei, amelyek ellensúlyozzák, hogy sem a karakterek, sem az események nem mondhatók különösebben érdekfeszítőnek – hiába mozigépész és operatőr az egyik szereplő, s hiába hajaz a bolha Az operaház fantomjára az énekesnőtől kapott maszkkal. A majd’ harminc éve az animációs szakmában tevékenykedő Bibo Bergeron (az Irány Eldorádó és a Cápamese társrendezője) első önálló egészestése legkivált mesés városfilmként lehet figyelemre méltó.
Extrák: Előzetes, werkfilm, interjúk, videoklip.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2012/07 62-62. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=11135 |