A comic visszatér
Tavaly ilyenkor a Csodálatos Pókember második folyamának lezárásáról és a harmadik folyam beindulásáról adtunk hírt. Utóbbiról szándékosan visszafogottan írtunk, hiszen akkor már elkerülhetetlennek látszott a kiadó felszámolása – és valóban, a sorozat mindössze két szám után le is állt. Hogy most mégis feltámadt, és kicsit más címen, más kiadónál, de a történet fonalát ugyanott felvéve, az egyetlen ember fanatizmusának és a hazai rajongótábor biztatásának köszönhető. A könyvesboltokban kapható Pókember-kötetek kiadója, a Kingpin, avagy e kiadó egyszemélyes mindenese, Harza Tamás nem törődött bele, hogy ne legyen újságárusoknál kapható, tizenéveseknek szóló képregénysorozat, és hosszas tárgyalás és engedélyeztetés után sikerrel járt: ismét van Hihetetlen Pókemberünk.
Ha már lúd, legyen kövér alapon pedig még tovább ment a Kingpin. Az 1990-es évek második felében sokaknak volt kedvence a mindig különböző szuperhősöket bemutató Marvel Extra, ebben jelent meg nálunk először önálló történetekben Vasember, Fenegyerek és a Fantasztikus Négyes. Megint csak kicsit más néven, de ezt a hagyományt is feltámasztotta a Kingpin, bár óvatos duhajként a Marvel +-t csak alacsonyabb példányszámban, a nagyobb újságárusokra, képregényboltokra és rendezvényekre építve jelenteti meg.
A két kiadvány első számai a rajongók minden igényét kielégítik mind a kivitelezés, mind a tartalom tekintetében. Az pedig különösen szerencsés fordulat, hogy így egy kézbe kerültek a könyvek és az újságok, és ezzel biztosítva van a követhetőség, a történetek közötti folyamatosság. Az első füzetek a roppant sikeres Polgárháború-ciklushoz kapcsolódnak.
Meg kell jegyezni, a hosszú szünet alatt sem maradtunk teljesen Pókember nélkül, ugyanis a rajzfilmek népszerűségére alapozó és a fiatalabb olvasókat megcélzó Spider-Man magazin közben is megjelent. Sőt, idén osztódással szaporodott, ugyanis társult hozzá a Bosszú Angyalai (Avengers) főszereplésével megjelenő Marvel Super Heroes. Hasonlóan az idősebbeknek szánt két kiadványhoz, ezek is felváltva jelennek meg, a korosztály igényeinek megfelelően ajándékkal és poszterrel kiegészítve. Nem biztos, hogy érdemes összehasonlítani a két kiadványpárt: mindegyiknek megvan a maga közönsége, és a kisebbekből előbb-utóbb nagyobbak lesznek, jó, hogy lesz nekik mire áttérni. Legfeljebb annyit jegyeznénk meg, hogy a magyar kiadónak nem ártott volna valamivel kritikusabb szemmel nézni az átvett német mintát, bár ez nyilván leginkább a sorozatokat jól ismerőknek szúr szemet.
Hihetetlen Pókember és Marvel +. Megjelennek felváltva, kéthavonta. Kiadó: Kingpin. Spider-Man magazin és Marvel Super Heroes magazin. Megjelennek felváltva, kéthavonta. Kiadó: Egmont.
Teljes képregények 24 óra alatt
Immár hagyomány, hogy a legnagyobb európai képregényes esemény, a minden év január végén a franciaországi Angoulême-ben tartott Salon international de la bande dessinée alkalmából 24 órás képregényrajzolást hirdetnek. A feladat 24 oldal elkészítése 24 óra alatt, és hogy ne lehessen rákészülni, az utolsó pillanatban tesznek közzé egy vagy több kötelező elemet. Volt már, hogy a történetnek egy múzeumban kellett játszódnia, volt, hogy kalózokról kellett szólnia, tavaly pedig Popeye főszereplésével kellett 24 képsort megalkotni. Utóbbihoz képest idén kifejezetten könnyű volt a „megszorítás”, ugyanis mindössze három mondatot volt kötelező belevenni a szövegbe, amely lehetett angol, francia vagy spanyol nyelvű. Idén minden korábbinál több magyar grafikus is csatlakozott több száz társához világszerte, és a hét közül ötnek sikerült is időben elkészülnie. Ezekből pedig néhány nyomtatásban is megjelent a legutóbbi képregénybörze alkalmából, csatlakozva Vincze Nóra és Hromkó István korábbi „múzeumos” füzetéhez.
Noha a több száz résztvevő közül csak néhánynak adatott meg, hogy a fesztivál helyszínéhez közeli alkotóközpontban, a Maison des auteurs-ben rajzolja meg képregényét, a magyar grafikusok egy része mégis közösségi élménnyé alakította az eseményt, és négyen együtt éjszakázva, egymást is inspirálva dolgoztak. Koska Zoltán, Molnár Gábor, Pádár Ádám és Tálosi András mindannyian a 5 panels csoport tagjai, így logikus is volt, hogy az ő műveik egy kötetben jelenjenek meg, természetesen immár magyarul. (A teljes igazsághoz hozzátartozik, hogy Molnár Gábor számára kissé rövidnek bizonyult az idő, így ő utólag fejezte be a saját történetét). Brazil munkája külön füzetben került az olvasók kezébe, Süli Andreáé a Papírmozi-blogon látható, míg Csordás Dániel, aki tavaly remekelt a Popeye és én stripjeivel, ezúttal menetközben döbbent rá, hogy túl munkaigényes stílust választott – ő egy későbbi eseményhez kapcsolódva fejezi be a képregényét, immár saját tempóban.
5 panels zsebkönyvek 1: 24 óra. Készítette Koska Zoltán, Molnár Gábor, Pádár Ádám és Tálosi András. 104 oldal, fekete-fehér, puhafedeles.
Űrkalóz (Space Pirate). Írta és rajzolta Brazil. 24 oldal, fekete-fehér, irkafűzött. Kiadó: Nero Blanco Comix.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2012/04 63-63. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=11030 |