Czirják Pál
Magyar–német, 1981. Rendezte: Szabó István. Szereplők: Klaus Maria Brandauer, Bánsági Ildikó, Krystyna Janda, Rolf Hoppe, Cserhalmi György, Andorai Péter. Forgalmazó: Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet. 154 perc.
Szabó István Mephistója a magyar filmgyártás egyetlen Oscar-díjas nagyjátékfilmje, és jó néhány további szakmai elismerést is a magáénak tudhat. Díjazták Cannes-ban, Rómában, Londonban, New Yorkban, Varsóban – és persze a Magyar Játékfilmszemlén. Nem érdemtelenül.
A Mephistóban minden együtt van, ami egy különleges mű létrejöttéhez kell: jó szemmel kiválasztott irodalmi alapanyag, árnyaltan kidolgozott forgatókönyv, tűpontos színészi alakítások, érzékeny kamerakezelés. Klaus Mann azonos című regényéből Dobai Péter és Szabó István írták a forgatókönyvet; a színészek rendkívüli intenzitással formálták meg szerepüket, Klaus Maria Brandauer, Rolf Hoppe vagy Cserhalmi György játékának minden pillanata tanítanivaló; a film fényképezését pedig a magyar operatőri iskola egyik legjobbja, Koltai Lajos irányította.
A téma – a művész és a hatalom viszonya – már önmagában is örökérvényű. A művész ebben az esetben színházi embert, színészt jelent, a háttér a harmincas évek Németországának kiépülő totalitárius állama. A szűrt levegőjű mikrovilágok érzékletes ábrázolása Szabó igazi erőssége, ahogy ez más filmjeiben is megmutatkozik – mindenekelőtt a Bizalomban (1979) és a Mephistót követő Redl ezredesben (1984). Brandauer karakterformálásának pedig külön feszültséget ad az ábrázolt színházi közeg, az a sajátos helyzet, hogy színészként színészt alakít.
A Mephisto a nyolcvanas évek hazai filmjének egyik kulcsműve, nem mellesleg a magyar filmet nemzetközileg is reprezentáló kevés alkotás egyike. Ideje volt, hogy külföldi kiadásai után végre itthon is megjelenjen.
Extrák: a lemezen a film gyönyörűen felújított változata mellett találunk egy visszatekintő beszélgetést is, melyben a rendező az alkotótársakkal, Brandauerrel és Koltaival folytatott együttműködés részleteiről mesél.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2012/02 62-62. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10970 |