Bayer Antal
Magyar képregényválogatott
A 2011 decemberében tartott hetedik Hungarocomix képregényvásár minden korábbinál nagyobb teret biztosított a hazai újdonságoknak. Sok új, néha meglepő irányból is érkeztek alkotók és kiadók, felvonult szinte a teljes Besenyő család, kora középkori fantasy próbaszámát prezentálta Árpa Attila, és volt, aki iPad-applikációként látja a képregény jövőjét. És hogy azoknak is jusson tér, akiknek ezúttal túl nagy falat lett volna egy önálló kiadvány, nem kevesebb, mint négy antológia-jellegű kötet került az olvasók kezébe.
Rovatunk legelső megjelenésében, még 2010 októberében számoltunk be Göndöcs, Marabu, Grafitember és Plá közös kezdeményezéséről, a parkocka.hu honlapon napi rendszerességgel, hetente változó témákban jelentkező képsorokról. Időközben Weisz „Bélabátyó” Béla animátorral és karikaturistával bővült a csapat, amely pályázatok egész sorát bonyolította le és újabb publikációs lehetőséghez is jutott a Hír24 portálon. A Napirajz sikeréből kiindulva egyáltalán nem tűnt abszurd gondolatnak, hogy az interneten szabadon elérhető anyagból nyomtatott kötet is készüljön, amelynek kiadását a comic strip sorozatok gondozásában amúgy is élenjáró Vad Virágok Könyvműhely vállalta magára. Külön öröm, hogy a kiadvány jelen van a könyvesbolti forgalomban, ez igen kevés magyar képregénynek sikerül – 2011-ben mindössze négynek sikerült.
Párkocka: Ami a csövön elfér. 136 oldal, fekete-fehér, puhafedeles. Kiadó: Vad Virágok Könyvműhely.
A 2004-ben alakult Magyar Képregény Akadémia alkotócsoport rá egy évre jelentkezett először közös kiadvánnyal, a kortárs magyar képregényművészet képviseletét felvállaló Pinkhell antológia 0. számával. Hét év alatt mind a csapat, mind a kiadvány jelentős változásokon ment át. A szerény egyesületi tagdíjból fenntartott, az alkotók szabadidejének rovására készült képregényeket tartalmazó lap eredeti szerzőgárdájának több tagja is kénytelen volt belátni, hogy nem tudja hosszú távon vállalni az ingyenmunkát, csatlakoztak azonban újabb, harcedzettebb szerzők is. Az eleinte évente kétszer megjelenő lap majdnem összeolvadt a Roham Zap-antológiájával, majd az MKSZ égisze alá kerülve megint újabb alkotókkal gazdagodott – ám közben a képregénypiaci változások és a gazdasági válság kölcsönhatásai beláttatták a szerkesztőséggel, hogy ebben a formában a Pinkhell nem tartható fenn. Búcsúszám tehát az, amit bemutatunk, de méltó megkoronázása a magazin eddigi pályafutásának, és magában hordozza további kiadványok ígéretét. A képregények alkotói: Árva-Szabó Péter, Kiss János, Németh András, Szabó Jenő, Fritz Zoltán, Puskás Szabolcs, Halmi Zsolt, Csordás Dániel, Felvidéki Miklós, Fórizs Gergely, Haragos Péter, Vass Richárd.
Pinkhell 8, 60 oldal, színes, puhafedeles. Kiadó: Magyar Képregény Szövetség.
Valamennyi antológiának gondot jelent a talpon maradás, mégis ebben a formában gondolkodik a 2011-ben létrejött, és egyre több tagot számláló 5 Panels csapat. Igaz, az ő esetükben többnyire valóban közös alkotásról van szó, így nem is kérdés, hogy a kiadvány is közös legyen. Első két szárnypróbálgatásuk, a Vadhajtás és a Staféta az együttes munka különböző formáival kísérletezgetett, míg a Fagyöngyszemeket inkább csak a karácsonyi tematika fogja össze. Pádár Ádám, Erhardt Domonkos, Koska Zoltán, Tálosi András, Halter András, Molnár Gábor, Lénárd László, MacGill Karina és Vári Tamás képregényei a 5 Panels receptjének működőképességét bizonyítják. A csapat gyors léptekkel halad előre, egymástól is tanulva, egymást ösztönözve és lelkesítve hoznak létre egyre inkább olvasóbarát képregényeket.
Fagyöngyszemek, 32 oldal, színes és fekete-fehér, irkafűzött. Kiadó: 5 Panels.
A Papírmozi nem pusztán antológia, és nem is csak magyar szerzőkkel dolgozik. Saját dolgát azzal egyszerűsíti, hogy nem vállalja a színes technikának a kis példányszámban készülő kiadványok esetében aránytalanul magas költségeit. Az ötödik szám kétszer annyi magyar képregényt tartalmaz, mint az előző, ami elsősorban az Ágoston, nukleáris baromfival Alfabéta-díjat nyert Vass Róbert szorgalmának köszönhető. Az alkotógárda tagja még Fritz Zoltán, Németh András, Smasz, Jámbor Lajos, Dudás Győző, Oravecz Gergely, Felvidéki Miklós, Süli Andrea, Koska Zoltán.
Papírmozi 5, 96 oldal, fekete-fehér, puhafedeles. Kiadó: Nero Blanco Comix.
Az utóbbi három kiadvány rendezvényeken és képregényboltokban kapható.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2012/02 63-63. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10954 |