Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Bombasiker

Bata Norbert

Silent Movie – amerikai, 1977. Rendezte: Mel Brooks. Szereplők: Mel Brooks, Marty Feldman, Dom DeLuise. Forgalmazó: Fantasy Film. 87 perc.

A hetvenes évek elsõ felében készített mûfajparódiáit (Az ifjú Frankenstein, Fényes nyergek) követõen Mel Brooks a Bombasikerrel (eredetileg Silent Movie, azaz némafilm) a mozgókép elsõ évtizedeinek legjellegzetesebb mûfaját fölelevenítve kortárs burleszket készített, amely önfeledten tiszteleg Mack Sennett hajszavígjátékai, Chaplin és Keaton pazar komédiái vagy éppen a Marx-testvérek eszement humora elõtt (az utóbbiakhoz Brooks szorosabban kötõdik, amit kivált az igazol, hogy rendezõ-alteregója majdnem végig harmadmagával tûnik föl a filmben). A néma burleszk feltámasztásában formailag a lehetõ legmesszebbre merészkedik, Brooks ugyanis teljesen eltünteti a hangsávból a dikciót, hiába beszélnek a szereplõk – mindössze, önironikus gesztusként, a pantomimmûvész Marcel Marceau-val mondat ki hallható szót –, és az információközlést a némafilmekbõl vett inzertekre bízza. A zörejeket viszont komikus módon alkalmazza a hangsáv, összefonva azokat a vizuális humorral: a burleszk majd’ valamennyi gegtípusára bõségesen találunk példákat, legyen szó automataként mozgó emberrõl, nonszenszbe torkolló kergetõzésrõl (a kórházi parkban és folyosókon zajló tolókocsis üldözés, amely még a Ben-Hur versenyjelenetét is kifigurázza, a film csúcspontja) vagy nevetséges álcázási praktikákról – jóllehet a tréfák színvonala, Brooks szokásához híven, meglehetõsen egyenetlen.

Figyelemreméltó, hogy tüntetõen ódivatú fogalmazásmódja ellenére a Bombasiker egyúttal a kortárs filmipar kordokumentuma: miközben a legdivatosabb sztárokat (Burt Reynolds, James Caan, Liza Minnelli, Anne Bancroft, Paul Newman) vonultatja föl epizodistaként, a bekebelezéstõl rettegõ hollywoodi stúdió motívumával az Álomgyárban ténylegesen lejátszódott tulajdonosváltás reflexiójával is szolgál.

Extrák: elõzetes; filmográfiák.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2011/11 59-60. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10852

Kulcsszavak: 1970-es évek, 2010-es évek, burleszk, dramaturgia, DVD, humor, komédia, narráció/elbeszélés, paródia, recenzió, USA film, Vígjáték, vizualitás,


Cikk értékelése:szavazat: 1220 átlag: 5.47