Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Egy troll New Yorkban

Varga Zoltán

A Troll in Central Park – amerikai, 1994. Rendezte: Don Bluth, Gary Goldman. Szereplők: rajzfilmfigurák. Forgalmazó: Fantasy Film. 79 perc.

Mi tagadás, a skandináv mondavilágból származtatott trollokat – a visszataszító külsejükrõl ismeretes, varázserõt birtokló, ártó lényeket – más szörnyecskékkel ellentétben nem karolták fel a filmesek; fõszerepet csak egy röhejes rémfilm-szériában és a kilencvenes évek kevéssé jelentékeny amerikai animációs filmjében kaptak. Az utóbbi, a Don Bluth mûhelyében készült Egy troll New Yorkban hõse renitens gnóm, akinek derogál a trollok számára elõírt csúfság és csalárdság – mágikus képességét inkább botanikai jócselekedetekben aktivizálja, hüvelykujja érintése nyomán ugyanis virágok nyílnak és kivirul minden sivár vidék. New York-i számûzetése során a troll összebarátkozik egy elhanyagolt testvérpárral, s álmaikat valóra váltva õ kapja a legderekasabb leckét bajtársiasságból, amikor együttesen hárítják el a trollok gonosz királynõjének intrikáit.

Bluth, egykori veterán Disney-animátor (Csipkerózsika; Micimackó) saját filmjeivel a nyolcvanas években tette le névjegyét: A NIMH titka, az Õslények országa és a Charlie – Minden kutya a mennybe jut arról tanúskodtak, a Disney-színvonalat megcélzó vizuális kidolgozás párosítható kifejezetten szomorúbb hangvétellel a fõáramlatbeli rajzfilmben. Az Egy troll New Yorkban az elõbbi erényeket õrzi – a csillogó-villogó álomvilágokban tett utazások a film erõsebb részei –, a konfliktusok szõnyeg alá söprése és a szereplõk sekélyessége azonban visszatartja a filmet attól, hogy a nagy rivális nyomdokaiba lépjen. Így inkább afféle rajzfilmes kuriózum marad: egy manócska önmegtalálásának és kertészeti karrierjének szerény meséje, kéklõ dzsinnek és elbõdülõ oroszlánkirályok árnyékában.

Extrák: semmi.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2011/08 60-60. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10735

Kulcsszavak: 1990-es évek, 2010-es évek, Animáció, DVD, kritika/filmkritika, mesefilm, pszichológia, Rajzfilm, önreflexió,


Cikk értékelése:szavazat: 847 átlag: 5.45