Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Rossz tanár

Hlavaty Tamás

Bad Teacher – amerikai, 2011. Rendezte: Jake Kasdan. Írta: Lee Eisenberg és Gene Stupnitsky. Kép: Alar Kivilo. Zene: Michael Andrews. Szereplők: Cameron Diaz (Elizabeth), Justin Timberlake (Scott), Jason Segel (Russell), Éucy Punch (Amy). Gyártó: Columbia Pictures / Mozaik Media. Forgalmazó: InterCom. Szinkronizált. 92 perc.

Noha a Rossz tanár stáblistáján még producerként sem tûnik fel Judd Apatow neve, a film mégis mutat rokonságot az író-rendezõ nevével fémjelzett komédiákkal, noha (a Koszorúslányokhoz hasonlóan) ismét a gyengébb nem képviselteti magát szokatlan szerepben. Hat nõ helyett ezúttal csak egyet kapunk, viszont az õ segítségével szisztematikusan támadtak rá az alkotók minden sztereotípiára, ami a high-school mozikból ismerõs, küldetéstudatos tanárokat jellemzi. A címszereplõ Elizabeth ugyanis káromkodik, füvezik, lop, csal, motivációja pedig nem tisztes helytállás a katedrán, egyszerûen csak pénzt próbál szerezni mellplasztika mûtétjére.

A filmet Jake Kasdan (Lawrence Kasdan fia) rendezte, aki korábban sorozatokon dolgozott, nagyjátékfilmmel pedig 2007-ben jelentkezett utoljára – éppen az Apatow-istállóból (A lankadatlan). Új munkájában a bigott erkölcscsõszök elé tart görbe tükröt, és eleinte úgy tûnik, remek szórakozást nyújtva. Ám gyorsan kiderül, hogy az írók nagyjából annyi poént szórtak szét a szkriptben, amennyit a trailerben láthattunk, sõt a rendszer ellen lázadó központi karakter megrajzolásában sem voltak túl merészek. Az utóbbiért azért is kár, mert Diaz akkor a legragyogóbb, amikor a legsötétebb, a jelenetek láttán azonban többynire egy kiscserkész sem akadna ki. Merészség helyett filmes zsáneridézetek tömkelegével találkozunk: terítékre kerül a Mutasd meg, ki vagy, a Kõkemény diri, a Veszélyes kölykök és a Hivatali patkányok, a legerõsebb kontrasztot pedig az egyik órán elemzett Ne bántsátok a feketerigót! jelenti, amelynek tiszta erkölcsisége remekül ellenpontozza a nihilista Elizabeth attitûdjét. Bár a kisebb szerepekre is jó érzékkel választottak színészeket, sajnos ez sem feledteti, hogy egy rossz ritmusú mozgóképpel van dolgunk, amely céltalanul szlalomozik a vicces és annak szánt epizódok között, a nézõt pedig valahol félúton veszíti el.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2011/08 55-55. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10684

Kulcsszavak: 2010-es évek, Játékfilm, kritika/filmkritika, női szerepek, tanulás/tanítás/iskola, USA film, Vígjáték,


Cikk értékelése:szavazat: 933 átlag: 5.43