Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

A dilemma

Vörös Adél

Dilemma – amerikai, 2011. Rendezte: Ron Howard. Írta: Allan Loeb. Kép: Salvatore Totino. Zene: Hans Zimmer. Szereplők: Vince Vaughn (Ronny), Kevin James (Nick), Jennifer Connelly (Beth), Winona Ryder (Geneva), Channing Tatum (Zip). Gyártó: Spyglass. Forgalmazó: UIP-Duna Film. Szinkronizált. 90 perc.

Az Egy csodálatos elme, A remény bajnoka és a Frost/Nixon direktora sokarcú rendező-személyiség: miközben olyan, vérbeli hollywoodi kasszasikereket készít, mint A Da Vinci kód, az Angyalok és démonok, vagy A Grincs, időről időre képes a fent említett filmek vonalát képviselő finom, elmélkedő opuszokban megújulni. Persze a két véglet között is találunk filmet a pályáján: az átmenetet például az igényes érzékenységgel szőtt romantikus epikus munka, a Túl az óperencián képviseli.

Valahogy mégis meglepő tőle egy furcsa romantikus vígjáték, különös tekintettel arra, hogy a jelzett mű valójában se nem romantikus, se nem vígjáték. Humora maximum egy-egy frappáns párbeszédtöredékből, a női nézőknek kedvező dimenzió pedig egy mellékszál érdektelen alakulásából következhet, de az is csak erős jóindulattal. A legjobb barátja házastársi megcsalatását élőben megtekintő, majd másfél órán keresztül dilemmázó Ronnie Valentine története hangvételében kísértetiesen hasonlít a forgatókönyvíró Allan Loeb előző filmjére. A Sejtcserés támadás szintén szeretetreméltó és esetlen figurákat helyezett párkapcsolati szituációkba, és – akárcsak A dilemmában – oly mértékben túltengett a főhős iránt érzett írói empátia, hogy a néző sem tehetett mást: vagy könnyekig megsajnálta, vagy kifordult a moziból. Ezúttal is minden egyértelmű, szimpatikusak a szereplők, csak valahogy mindenből kevesebb jutott a kelleténél. Leginkább a lényegből: a dilemma érvényességéből. A legnagyobb, megválaszolatlan kérdés ugyanis nem a szereplők motivációival kapcsolatos, hanem az alkotókéval: vajon miért is volt érdemes elmesélni ezt a történetet.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2011/02 56-56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10517

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 1068 átlag: 5.43