Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Tron: Örökség

Baski Sándor

TRON: Legacy – amerikai, 2001. Rendezte: Joseph Kosinski. Írta: Adam Horowitz, Richard Jefferies, Edward Kitsis. Kép: Claudio Miranda. Zene: Daft Punk. Szereplők: Jeff Bridges (Kevin Flynn), Garrett Hedlund (Sam Flynn), Olivia Wilde (Quorra), James Frain (Jarvis), Michael Sheen (Castor). Gyártó: Walt Disney. Forgalmazó: Fórum Hungary. Szinkronizált. 120 perc.

A Disney stúdió vezetői nyilván tisztában voltak vele: ha nem csupán folytatást akarnak a ’82-es Tronhoz készíteni, hanem egy ugyanolyan innovatív, újszerű filmet, akkor lehetetlen küldetésre vállalkoznak. Steven Lisberger kultuszfilmje az elsők között használt komputer által animált képsorokat, noha az élőszereplős felvételekkel ezeket még nem tudta vegyíteni. Mára az analóg és a digitális technika tökéletesen összeolvadt, olyannyira, hogy lassan a hús-vér ember és a számítógép által kreált hasonmása között sem lehet különbséget tenni. A Tron másik nagy ötlete, a filmek és a számítógépes játékok összeházasítása is megtörtént már (Doom, Gamer), de a megelevenedő, megszemélyesített és virtuális csatatérként funkcionáló számítógépes hálózat ideája sem pusztán fikció többé – milliók töltik életük jelentős részét a Second Life-hoz hasonló online játékokban, avatárjaikat irányítva.

A Tron: Örökség készítőinek ennél fogva meg kellett elégedniük azzal, hogy látványosan

illusztrálják, mennyit fejlődött a technika az elmúlt 28 évben. Az egykori, 3D-t imitáló, de menthetetlenül kétdimenziós pixel-motorversenyek ma valódi 3D-ben dübörögnek, a síkban zajló fogócskázás helyébe az aktuális tömegfilmes trendekkel tökéletesen kompatibilis, sokszor követhetetlenre vágott akcióbetétek lépnek. A korábban csupán futurisztikus reklámfilmeket jegyző Joseph Kosinski biztos kézzel vezényli le mind a mozgalmasabb, mind a drámaibbnak szánt jeleneteket, ügyelve rá, hogy folyamatosan fejet hajtson az eredeti előtt. A retro-hangulatú díszletek és zene (Daft Punk) ellenére a történet mégiscsak reflektál az elmúlt évtizedekben lezajlott változásokra: a Jeff Bridges által alakított programozó zseniből mostanra megkeseredett tech-guru lett, aki tehetetlenül figyeli, miként válik az általa teremtett digitális édenből egy ellenőrizhetetlen, korrupt hely, amely már a való világot is bekebelezni készül.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2011/01 56-56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10479

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 1069 átlag: 5.57