Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Adni jó

Alföldi Nóra

Please Give – amerikai, 2010. Rendezte: Nicole Holofcener. Szereplők: Catherine Keener, Rebecca Hall, Amanda Peet. Forgalmazó: SPHE. 90 perc.

A szikkadt New York-i lét mindig kiváló táptalaj volt a drámai vénával megáldott filmesek számára – hiszen a Nagy Almát sajátságos hiperrealizmus jellemzi, melyben a csendben senyvedő lélek hajlamos szaftos neurózisokba menekülni. Nicole Holofcener rendezőnő is igyekszik elkapni ezt az atmoszférát Adni jó című filmjében, ám munkája kapcsán nehezen eldönthető, hogy finom jellegtelensége mögött a hangulatok iránti immunitás vagy épp ellenkezőleg, a nihil iránti fogékonyság húzódik-e meg.

A történet két, egymás mellett élő hiányos család lakásügyei körül bomlik ki. Az élet a légypiszoknyi, ám valahol mégis a lényegét jelentő ügyei – aktuális heti-havi problémák, farmervásárlás, féltékenység, félrelépés, életuntság, laza ismerősi viszonyok, ősz, rák és az undok nagyi halála – közepette rajzolódik elő. A halovány kontúrokat a korábban Szex és New York, illetve Szívek szállodája sorozatok rendezői székében edzett direktorasszony igyekszik mélyebb tartalommal kitölteni, de csak szolidan, pont annyira, hogy a szimbolikák még ne terheljék meg az anyagot. Az enigmatikus tárgyak történetesen bútorok, régi, letisztult, hetvenes évekbeli darabok, melyek valahol otthonos melegséget sugároznak, néha mégis kényelmetlenek, alkalmanként harsány hippi mintáik miatt potenciális giccsfaktorok is, ízlésesen elrendezve azonban rendkívül mutatósak. Holofcener filmjét is átjárja a hetvenes évek filmes szplínje, kiképzésére láthatatlan vonalú szögletek, tompított ívek jellemzők, minden él le van vágva, minden groteszk, irónia vagy cinizmus ki van belőle miskárolva. A kesernyés események tényszerűen, direkten, de kifejezetten hangsúlytalanul vannak jelen – minimalizmusa mögött nagyítóval kell keresni a kellemet és lelket, ám mindennek ellenére mégis tetszetős és szerethető bútordarab.

Extrák: Kimaradt jelenetek; interjú Nicole Holofcener rendezővel; werkfilm és előzetes.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2011/01 59-60. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10472

Kulcsszavak: 2010-es évek, bútor, család(i viszonyok), depresszió, DVD, kritika/filmkritika, pénz, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 1124 átlag: 5.51