Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Könnyű nőcske

Alföldi Nóra

Easy A – amerikai, 2010. Rendezte: Will Gluck. Írta: Bert V. Royal. Kép: Michael Grady. Zene: Brad Segal. Szereplők: Emma Stone (Olive), Amanda Bynes (Marianne), Cam Gigandet (Micah), Stanley Tucci (Dill), Patricia Clarkson(Rosemary). Gyártó: Screen Gems. Forgalmazó: InterCom. Feliratos. 92 perc

A tinivígjáték nehéz műfaj, hiszen az alkotóknak maximálisan meg kell felelniük célba vett rétegközönségüknek, ráadásul nem árt, ha a korhatár-besoroló bizottság kegyeit is elnyerik. Egyik sem könnyű feladat, a kamaszok éles szemű kritikusként köztudottan finnyásak és utálatosak tudnak lenni, és ha ez még nem lenne elég, érdeklődési körük és poén-fétiseik csak úgy vonzzák a vörös cenzúrapecsétet. Will Gluck rendező azonban a Könnyű nőcskével kiválóan lavírozik a két tábor közt, mi több, filmjével nem csak az X, Y és Z, de akár az idősebb generációkat is képes kiválóan szórakoztatni.

A nevetség tárgya ezúttal egy kisvárosi kamaszlány, aki a lehető legdurvább arculat-mészárlást hajtja végre magán; egy véletlen baki folytán eleinte csak kisebb, később nagyobb hazugságokba kényszerül, minek következtében elnyeri az oktatási intézmény elsőszámú lotyója címét. Csakhogy a hirtelen ráütött szégyenbélyeget nem lemosni óhajtja magáról, inkább „utánam a vízözön” mentalitással gondosan ápolgatja azt – arany szívével és ordenáré kamuival ugyanis a suli összes csajozni vágyó lúzerét csődör-imázshoz juttatja. A pletykák azonban óriási lavinákat indítanak be, fröcsög a suli katolikus ligája, üveges szemmel pislog az iskola-pszichológus – miközben a történet sodró lendülettel folyik a maga medrében, hemzseg az imádnivaló karakterektől és sziporkázó dialógoktól.

Gluck nem csupán korrekt módon oldotta meg a házifeladatát, de még ügyes kis sormintát is csapott hozzá – a filmet csinos intertextekkel dekorálja ki. A motívumok valahol Hawthorne Skarlát betűjénél kezdődnek, annak remake-jein és John Hughes brat-pack kincsein át (Meglógtam a Ferrarival, Nulladik óra stb.) egészen a kortárs tingli-tangli popkultúra cikkcakkvonaláig tartanak. Könnyen azonosítható felületek ezek, a kapcsolódáshoz nem kell se forró rágógumi, se facebook, se smartphone.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2010/12 56-56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10442

Kulcsszavak: 2010-es évek, férfi szerepek, forgatókönyv/történetvezetés, humor, kamaszkor, különc, női szerepek, romantikus vígjáték, tanulás/tanítás/iskola, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 1472 átlag: 5.55