Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Bogyó és Babóca

Parádi Orsolya

 Bogyó és Babóca – magyar, 2010. Rendezte: Antonin Krizsanics. Írta: Bartos Erika. Zene: Alma Együttes. Mesélő: Pogány Judit. Gyártó és forgalmazó: KEDD Animációs Stúdió. 70 perc.

 

Az óvodás korosztálynak az utóbbi húsz évben nem készült egyetlen hazai gyártású animációs sorozat sem. Fontos űrt tölt be a most megjelenő, M. Tóth Géza neve által fémjelzett rajzfilmsorozat, amely Barta Erika mesekönyvei alapján készült. Kicsik által könnyen érthető, erőszakmentes, egyszerű történeteket mesél el egy katicalány és egy csigafiú főszereplésével. A most moziba került ötperces mesék egy-egy kalandot mutatnak be, kirándulást, születésnapot, egy napot az óvodában, és segítik a problémák és konfliktusok megélését, feldolgozását olyan fogalmakra építve, mint a barátság, a féltékenység, a nagylelkűség, a betegség vagy a segítség.

Marék Veronika volt az utolsó bölény, aki ezt a korosztályt ellátta a Boribon nevű kismackó, és a Kippkopp nevű gesztenyefiú történeteivel, amelyekért minden hároméves rajongott. A mesekönyv-sorozat sikere érthető tehát, az animációs változat pedig a képi világhoz hűen keltette életre a történeteket, Krizsanics Antonin rendezésében, és Pogány Judit értő tolmácsolásában, aki nemcsak a narrátor, hanem minden egyes szereplő hangja is. Az Alma együttes főcímzenéjét már az ötödik rész után memorizáló gyerekek gyorsan az élénk színek, és az egyszerű 2D-s animációval rajzolt kerekded figurák hatása alá kerülnek. Szülőknek kicsit komolyabb próbatétel a 13 részt egyben végignézni, főként, mivel minden szereplőnek halántékig ér a szája, ha mosolyog, és a képi világból hiányzik az a fajta spiritusz, ami Réber László egyvonalas rajzaiban csodálatosan megjelent, vagy amitől a Kisvakond ikonná vált. Mégis, fontos és megbecsülendő lépés ez a KEDD Animációs Stúdió részéről.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2010/09 59-59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10369

Kulcsszavak: 2010-es évek, Animáció, kritika/filmkritika, magyar film, mese, Rajzfilm, zene,


Cikk értékelése:szavazat: 1197 átlag: 5.45