Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Szívrablók

Forgács Nóra Kinga

L’arnacoeur­ – francia, 2010. Rendezte: Pascal Chaumeil. Írta: Laurent Zeitoun, Jeremy Doner, Yohan Gromb. Kép: Thierry Arbogast. Zene: Klaus Badelt. Szereplők: Romain Duris (Alex Lippi), Vanessa Paradis (Juliette), Julie Ferrier (Mélanie), François Damiens (Marc). Gyártó: Quad Films / Focus Features. Forgalmazó: Budapest Film. Feliratos. 105 perc.

 

Alex Lippi (Romain Duris) testvérével és annak férjével furcsa profilú családi vállalkozást üzemeltet: megbízóik kérésére szupertitkos akciósorozat keretében párkapcsolatokat tesznek tönkre. Eszközük a csábítás, amit alapos igényfelmérés után maga Alex kivitelez professzionális módon, a szélhámos figurákat pedig a nemes alapelvek avatják pozitív hősökké: a célszemély mindig boldogtalan nő, akit Alex színjátéka segít továbblépni. Alex megbízásról megbízásra szerepeket játszik, a sok általa megformált „álompasi” között épp csak a valódi individuumnak veszik nyoma. Az ifjú „játékos” észre sem veszi, hogy ő maga is boldogtalan, így válik hasonlatossá saját célpontjaihoz. A szeriálisan ismétlődő (emellett jó stilizációs érzékkel és humorral bemutatott) akciók sorát a Nagy Megbízás szakítja meg, egy Alex trükkjeinek kőkemény realitásérzékkel ellenálló Nemes Vad (Vanessa Paradis) személyében. Így ez a csábítás színjáték és való(di)ság végső harcává válik.

A televíziós produkciók és reklámok során edződött Pascal Chaumeil első mozifilmjében a romantikus komédia atombiztos alapsémájához nyúl, olykor kissé bugyuta módon, de alapvetően sikeresen aknázva ki a helyzet- és jellemkomikumban rejlő lehetőségeket. Az alapokon túl azonban az új évezred nézői igényeinek megfelelve szabadon garázdálkodik a műfaji palettán: parodisztikus elemekkel gazdagítva az alapképletet a határidős akciómozik, az elitalakulatok munkáját bemutató szériák, kém és szélhámos filmek hozzávalóival turbózza fel komédiáját, a romantikus szálat pedig ironikusan idézőjelbe tett melodramatikus klisékkel bombázza szét. Debütfilmje mindent összevetve távol áll a remekmű-státusztól, de kellemes, slágerzenékkel aláfestett nyáresti szórakozást biztosít.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2010/08 56-56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10261

Kulcsszavak: 2010-es évek, csábítás, francia film, kritika/filmkritika, műfajiság, romantikus vígjáték, szerelem, szingli,


Cikk értékelése:szavazat: 1597 átlag: 5.41