Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Ahol a vadak várnak

Baski Sándor

Where the Wild Things Are – amerikai, 2009. Rendezte: Spike Jonze. Szereplők: Max Records, Pepita Emmerichs, Max Pfeifer. Forgalmazó: Pro Video. 97 perc.

Maurice Sendak író-illusztrátor 1963-ban megjelent, az angolszász kultúrkörben kultikusnak számító, 20 millió példányban eladott képeskönyve nem szokványos gyerekmese. A mindössze 40 oldalas kiadványnak csupán jelzésszerű cselekménye van, valójában egyetlen érzést, a gyermeki lélek félelmét, szorongását, anarchista dühét próbálja megragadni. Főhőse Max, a magányos, kilencéves kisfiú, akit rosszalkodása miatt édesanyja büntetésből vacsoramegvonásra és szobafogságra ítél, amelyből képzelete segítségével szabadul ki. A vadóc kisfiú a Vadak szigetére kerül, ahol megszelídíti a barátságtalan külsejű rémeket, akik a királyukká fogadják őt, majd miután kitombolja magát, hazatér.

Ahhoz, hogy ebből a nyúlfarknyi meséből egészestés film születhessen, szükségképpen ki kellett bővíteni a cselekményt. Max családjáról a könyvben nem tudunk semmit, a filmbéli kisfiúról viszont annyi kiderül, hogy apa nélkül nevelkedik, anyja pedig, bár imádja őt, nagyon elfoglalt. Spike Jonze-nál a szörnyek nem csupán a kisfiú lelki társai, hanem a különféle személyiségjegyek megtestesítői, akik között ott az oltalmazó-befogadó anyapótlék (KW) és az erős, de néha ijesztő apafigura (Carol), és akad konfliktus is: a csoport tagjai között lévő harmónia, az ősidill lassú felbomlása.

A cselekményesebb megközelítés ellenére azonban a film ugyanúgy a hangulatokra épül, mint a képeskönyv. Eddigi munkássága során Jonze itt kamatoztatja leginkább kliprendezői múltját: a Yeah Yeah Yeahs együttes énekesnőjének, Karen O-nak a zenéje tökéletesen passzol az egyszerre lágy és nyers képekhez. Bár Sendak eredetije sem volt éppen egy cukorhabos mese, Jonze adaptációját olyan keserédes melankólia járja át, hogy inkább való a gyerekkor elvesztését fájlaló felnőtteknek, mint a gyerekközönségnek.

Extrák: Négy kisfilm háttérinfókkal, mind magyar felirattal.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2010/04 60-61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10214

Kulcsszavak: adaptáció, család(i viszonyok), DVD, Fantasy, forgatókönyv/történetvezetés, gyerekkor, hang (felvétel / keverés), Kalandfilm, kultuszjelenség, látványtervezés, mesefilm, USA film, vizualitás,


Cikk értékelése:szavazat: 961 átlag: 5.42