Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Az alkonyat harcosa

Tosoki Gyula

Tashogare Seibei/The Twilight Samurai – japán, 2002. Rendezte: Yodji Yamada. Szereplők: Sanada Hiroyuki, Rie Miyazava, Nendji Kobayashi. Forgalmazó: Budapest Film. 129 perc.

Az ezredforduló egyik nagy szenzációja volt ez a film, hazájában, Japánban tarolt a fesztiválokon, és eljutott az Oscar és az Arany Medve közelébe is.

A történet a japán modernizálását célzó Meiji-restauráció (1868–1912) hajnalán, a nyugati nyitást közvetlenül megelőző időszakban, azaz a sógunátus végnapjaiban játszódik. A főhős egy lecsúszott, megözvegyült, két kislányát egyedül nevelő szamuráj, Seibei (a Gyűrű-filmek sztárja, Sanada Hiroyuki). Yodji Yamada rendező kezdetben a mindennapok apróságainak ábrázolására koncentrál, és lassan nyitja ki a történetet a szamurájethosz problematikája felé, hogy aztán hősét olyan szituációba helyezze, amelyben nem lehet jó döntést hozni. Az urai által támasztott elvárások és kötelezettségek labirintusába taszított Seibei sorsa a szamurájlét példázatává alakul. „Volt egyszer egy Japán” – bízvást lehetett volna ez a film címe, ha már volt egyszer egy Vadnyugat, volt egyszer egy Kína, sőt volt már egyszer egy Mexikó is.

A rendező minimalizálja az akciókat, mégis éppen a két harci szcéna filmje éke. Mindkettő következetesen az efféle jelenetekkel szemben támasztott nézői elvárások kijátszására, és ezzel párhuzamosan a figurák deheroizálásra tör. Az elsőben Seibei kard helyett egy husánggal vív, sokkal természetesebb, azaz kevésbé akrobatikus stílben, mint ahogy azt az efféle filmekben megszoktuk; a második pedig az alulexponált képeivel, ellipsziseivel, továbbá iróniájával (az egyik fél részeg, a másiknak nincs megfelelő kardja, ezért folyvást menekül) rombolja a várakozásainkat.

Az alkonyat harcosa talán nem annyira nagy film, mint amennyire a híre sugallja, de érzékeny és számos pillanatában emlékezetes – nem kihagyhatatlan, de ajánlott mozi.

Extrák: Semmi.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2010/04 61-61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10212

Kulcsszavak: 2000-es évek, DVD, erőszak, fanatizmus, halál, japán film, kritika/filmkritika, szamurájfilm,


Cikk értékelése:szavazat: 1025 átlag: 5.51