Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Sivatag virága

Barkóczi Janka

Desert Flower­ – angol-német-osztrák, 2009. Rendezte és írta: Sherry Horman. Kép: Ken Kelsch. Zene: Martin Todsharow. Szereplők: Liya Kebede (Waris Dirie), Sally Hawkins (Marylin), Craig Parkinson (Neil), Meera Syal (Pushpa Patel). Gyártó: Mr. Brown Entertainment. Forgalmazó: Szuez Film. Feliratos. 120 perc.

Waris Dirie, a büszke fekete szépség mosolyog a Vogue címlapján. Ezen kívül láthatjuk őt az Elle, és még vagy egy tucatnyi fényes papírra nyomott elit magazin borítóján. Makulátlan arc, gyöngyfogak, ragyogó tekintet – ki gondolná, hogy a kép keretein kívül valami nincs rendben?

Sherry Horman filmje Dirie önéletrajzi regényéből készült, amely a 90-es évek végén igazi emberjogi bestseller volt. A szomáliai sivatagból elmenekülő, majd egy lendülettel a legjobb New York-i kifutókig jutó lány története a sorstársakhoz képest szerencsés kivétel. Dirie-t ugyanis nem a szegénység űzte el Afrikából, hanem az a kegyetlen tradíció, amely miatt még ma is évente több millió gyerek válik nemi csonkítás áldozatává. A kislányokat a tiszta erkölcs jegyében zajló szertartás során körülmetélik, majd összevarrják a sebet, hogy az legközelebb csak a nászéjszakán szakadjon fel ismét – aki nem hal bele a tortúrát követő fertőzésekbe, az is biztosan lelki roncs lesz egész életén át.

Horman filmje eltökélt és politikailag korrekt. A borzalmas következményekkel szembesülő nyugat-európaiak (a nézők is) újra és újra megdöbbennek és könnyeket ejtenek a nomád barbárság láttán. A nőiségétől megfosztott díva tragédiája olyan hatásos felütés, hogy mellette még a kicsit esetlenül megírt rút kiskacsa sztori is megbocsátható. Bárhogy botladozzon ugyanis a Dirie-t alakító Liya Kebede, soha nem fogjuk elhinni neki, hogy életében nem járt még magas sarkú cipőben. Az ezerszínű ruhákban pompázó, mindig tip-top társaság olyan, mintha a Benetton ezer arca lenne egy igen fontos ügy érdekében felhasználva, a divatvilág és az ENSZ első közös projektjeként.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2010/05 56-56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10180

Kulcsszavak: 2000-es évek, angol film, erőszak, Játékfilm, női szerepek, osztrák film, recenzió, társadalomrajz,


Cikk értékelése:szavazat: 1042 átlag: 5.47