Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Titánok harca

Fekete Tamás

Clash of the Titans­ – amerikai-brit, 2010. Rendezte: Louis Leterrier. Írta: Travis Beacham, Phil Hay, Matt Manfredi és Beverley Cross. Kép: Peter Menzies Jr.. Zene: Craig Armstrong. Szereplők: Sam Worthington (Perszeusz), Liam Neeson (Zeusz), Mads Mikkelsen (Drakón), Gemma Arterton (Ió), Ralph Fiennes (Hádész). Gyártó: Warner Bros. Forgalmazó: InterCom. Szinkronizált. 106 perc.

Különös, hogy a jóformán kiapadhatatlan gazdagságú görög-római mitológia eddig szinte teljesen hidegen hagyta Hollywoodot; az örökség elsősorban az európai szerzői filmeseket ihlette meg, akik jellemzően antik szépirodalmi művek adaptációt készítették el (Médea, Satyricon). Az utóbbi évtizedekben mindössze egyetlen olyan amerikai játékfilm született, mely a mítoszok közül vette tárgyát, ám a Trója már címválasztásában is jelezte, hogy alaposan a maga képére formálta Homérosz eposzát, többek között teljesen mellőzve az Olümposz isteneit.

A titánok harca alapjául az azonos című 1981-es film szolgált, melyet jellemző módon a jobbára a televízió számára dolgozó Desmond Davis készített – az akkori verzió elsősorban az 50-es és 60-as évek fő trükkmestere, Ray Harryhausen utolsó munkájaként vonult be a filmtörténetbe. A friss verziót az a Louis Leterrier dirigálta, akinek nevéhez többek között A szállító első két részének laza narratívájú akcióorgiája fűződik. A remake ennek megfelelően tobzódik a látványos, már-már öncélú túlzásokba eső akciójelenetekben. A korábbi verzió már készítésekor is bájosan avíttnak és régiesnek tűnő stop-motion trükkjeivel, valamint a nagynevű veteránok és brit Shakespeare-színészek (Laurence Olivier, Maggie Smith, Claire Bloom) Parnasszusra emelésével elsősorban a múltba tekintett, melyben a főhőst alakító, minimális kisugárzású és korlátozott színészi eszköztárral dolgozó Harry Hamlin csak alapos isteni segítséggel volt képes küldetéseinek teljesítésére. Az új változat ezzel szemben kimondva-kimondatlanul az elmúlt hónapokban két sikerfilmben is főszerepet alakító akcióhős, Sam Worthington felemelkedésének, és a szó szoros értelmében sztárrá, vagyis csillaggá válásának krónikája.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2010/05 59-59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=10174

Kulcsszavak: 2010-es évek, Fantasy, Fantasy, görög mitológia, Játékfilm, kritika/filmkritika, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 813 átlag: 5.3